Skwigly Online Animation Magazine Advanced Search

Kidscreen Awards Shortlist Revealed

// News


Kidscreen, host of the global kids television industry’s leading awards for excellence, is delighted to announce the shortlisted entries that will be continuing in the competition through a final round of judging.

The nominees in the Programming Categories are:

PRESCHOOL

Best New Series

  • Dot. (The Jim Henson Company/Industrial Brothers/CBC)
  • Jamillah and Aladdin (Kindle Entertainment/Mediabiz International/Toonz Entertainment)
  • Nina’s World (Sprout)

Best Animated Series

  • Clangers (Coolabi Productions/Factory/CBBC)
  • Doc McStuffins (Disney Junior/Brown Bag Films)
  • Sarah and Duck (Karrot Entertainment/CBeebies/BBC Worldwide)

Best Non-Animated or Mixed Series

  • The Adventures of Napkin Man (Breakthrough Entertainment in association with Little Airplane and CBC Kids)
  • Floogals (Jellyfish/Nevision/Zodiak Kids Studios)
  • Sesame Street (Sesame Workshop)

Best One-Off, Special or TV Movie                         

  • Katie Morag (Move On Up/CBeebies/BBC Scotland)
  • Peg + Cat (The Fred Rogers Company/9 Story Media Group)
  • Peppa Pig Pumpkin Party (Astley Baker Davies / Entertainment One)

 

KIDS

Best New Series

  • Bottersnikes & Gumbles (Cheeky Little Media/Mighty Nice/CAKE Entertainment)
  • The Deep (DHX Media/A Stark Production)
  • Home: Adventures With Tip & Oh (DreamWorks Animation Television/Netflix)

Best Animated Series

  • Miles From Tomorrowland (Disney Junior/Wild Canary Animation)
  • Scream Street (Coolabi Productions/Factory/CBBC)
  • We Bare Bears (Cartoon Network Studios)

Best Non-Animated or Mixed Series

  • Horrible Histories (Lion Television)
  • Matilda and the Ramsay Bunch (One Potato Two Potato)
  • Odd Squad (The Fred Rogers Company/Sinking Ship Entertainment)

Best One-Off, Special or TV Movie         

  • Bruno & Boots: Go Jump In The Pool (Aircraft Pictures)
  • Shaun the Sheep: The Farmer’s Llamas (Aardman Animations)
  • Stick Man (Magic Light Pictures)

TWEENS/TEENS

Best New Series

  • Bear Grylls Survival School (Potato/BGV)
  • Lost and Found Music Studios (Radical Sheep Productions/Boat Rocker Studios)
  • Raising Expectations (Aircraft Pictures in association with Dolphin Entertainment)

Best Animated Series

  • Bob’s Burgers (Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television)
  • Dragons: Race to the Edge (DreamWorks Animation Television /Netflix)
  • Voltron Legendary Defender (DreamWorks Animation Television/Netflix)

Best Non-Animated or Mixed Series

  • Degrassi: Next Class (DHX Media/Netflix)
  • Gortimer Gibbon’s Life on Normal Street (Amazon Studios/Pictures in a Row)
  • The Next Step (Radical Sheep Productions/Boat Rocker Studios)

Best One-Off, Special or TV Movie

  • The Curse of Clara: A Holiday Tale (Smiley Guy Studios)
  • L.M. Montgomery’s Anne of Green Gables (Breakthrough Entertainment)
  • Nowhere Boys: The Book of Shadows (Matchbox Pictures)

These shortlisted entries will be reviewed and assessed by a fresh panel of judges, including the following execs: Andy Yeatman (Netflix), Sarah Muller (Channel 5), Amy Friedman (Sprout), Lucy Murphy(Sky), Grainne Rowe (Disney Channels EMEA), Jackie Edwards (BBC Children’s), Andrew Thomas (Hulu), Nina Hahn (Nickelodeon International) and Deirdre Brennan (Corus Kids).

The nominees in the Broadcasting Categories are:

Channel of the Year

  • Netflix
  • PBS KIDS
  • Sprout

Best Channel Design

  • DreamWorks
  • Gulli
  • Sprout

Best Programming Block

  • CBS Dream Team, It’s Epic! (Litton Entertainment)
  • Sunny Side Up (Sprout)
  • WILD Kids (National Geographic)

Best Channel Website

  • Nick Jr.
  • PBS KIDS
  • Sprout

Best On-Air Host or Hosting Team

  • Jonas Lihaug Fredriksen, Henrik Hildre—FlippKlipp Studio (NRK Super)
  • Charlie Engelman, Kirby Engelman, Patrick Rahill—Nature Boom Time (National Geographic)
  • Carly Ciarrocchi, Tim Kubart, Kaitlin Becker, Emily Borromeo—Sunny Side Up (Sprout)

The nominees in the Digital Categories are:

PRESCHOOL

Best Learning App—Tablet

  • Hopster (Hopster)
  • Nick Jr. App (Nickelodeon Digital)
  • Pocoyo Playset: Let’s Move (Early Learning Collaborative/ HITN/Zinkia Entertainment)

Best Learning App—Smartphone

  • Curious World (Houghton Mifflin Harcourt)
  • HooplaKidz Nursery Rhyme Activities (YoBoHo)
  • Ready Jet Go! Space Explorer App (Wind Dancer Films/Two Moos)

Best Game App—Tablet

  • CBeebies Playtime Island (BBC)
  • Curious George Train Adventures (Houghton Mifflin Harcourt)
  • PBS KIDS Games (PBS KIDS)

Best Game App—Smartphone

  • Curious George Train Adventures (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Curious World (Houghton Mifflin Harcourt)

Best Streaming Video Platform

  • BBC iPlayer Kids (BBC)
  • Hopster (Hopster)
  • NOGGIN (Nickelodeon Digital)

Best Web/App Series

  • Disney Whisker Haven Tales with the Palace Pets (Disney Publishing Worldwide)
  • Elmo at the Zoo (Sesame Workshop)
  • Sesame Street Happy Birthday Songs (Sesame Workshop)

Best Website

  • Dinosaur Train (The Jim Henson Company/Sparky Entertainment)
  • NickJr.com (Nickelodeon Digital)
  • Ready Jet Go! (Wind Dancer Films/Two Moos)

Best eBook

  • Colored Dots (Uyoung Interactive Technology Co.)
  • PAW Patrol—Meet Tracker! (Nickelodeon)
  • PAW Patrol—Pirate Pups (Nickelodeon)

KIDS

Best Learning App—Tablet

  • La Francomobile (TV5 Québec Canada/Manito Média/Tobo) *TBC*
  • Little Lunch (Australian Children’s Television Foundation)
  • Nancy Drew: Codes & Clues (HeR Interactive/Brandissimo!/Picture Fish Studios)

Best Learning App—Smartphone

  • Monkey Spot Scavenger Hunts (Monkey Bar Collective)
  • Nature Cat’s Great Outdoors (Spiffy/PBS/REDspace)
  • Nickelodeon: Code a Character (Nickelodeon Digital)

Best Game App—Tablet

  • Animal Jam—Play Wild! (WildWorks)
  • Flipped Out—The Powerpuff Girls (Cartoon Network Games/Grumpyface Studios)
  • Toca Blocks (Toca Boca)

Best Game App—Smartphone

  • Cut the Rope: Magic (Zeptolab)
  • Teeny Titans—Teen Titans Go! (Cartoon Network Games/Grumpyface Studios)
  • Total Drama Presents: ‘Donculous Dash (Secret Location/Cartoon Network Canada/Fresh TV/Bell Fund/Teletoon)

Best Streaming Video Platform

  • Flipp Klipp Studio (NRK Super)
  • Nick.com (Nickelodeon Digital)
  • Toca TV (Toca Boca)

 

Best Web/App Series

  • Don’t Mix Us Up (Toca Boca/FableVision)
  • Secret Life of Boys (Zodiak Kids Studios for CBBC and ABC Australia)
  • Tsum Tsum Kingdom (Disney Consumer Products and Interactive Media)

Best Website

  • Animal Jam (WildWorks)
  • National Geographic Kids (National Geographic Partners)
  • Nick.com  (Nickelodeon Digital)

Best Tablet

  • LeapFrog Epic (LeapFrog)
  • La Tablette Motion 2 by Gulli (KD Interactive/Taldec/Gulli)

Best eBook

  • Little Lunch: A Teachers’ Guide (Australian Children’s Television Foundation)
  • The Restricted Adventures of Raja (RedRover/Sticky Brain Studios)
  • Stand Together! Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows (Nickelodeon)

 

These shortlisted entries will now be reviewed and assessed by panels of professional judges, including the following execs: Angela Lin (YouTube), Azadeh Jamalian (Tiggly), Jens Peter de Pedro(Monkimun), David Kleeman (Dubit), Eric Huang (Made in Me), Daniel Bays (Lightning Sprite Media) and Brenda Bisner (Baby Toes Media).

All Kidscreen Awards winners will be announced and celebrated at a special presentation event and after-party during Kidscreen Summit, on the evening of Tuesday, February 14. Kidscreen Summit delegates are invited to attend as part of their event registration, and tickets for just the Kidscreen Awards evening can be purchased for US$150 by contacting Kidscreen Events Sales Manager Joel Pinto (416-408-2300 x650or jpinto@brunico.com).

Additional details about the Kidscreen Awards, including categories, eligibility, judging and entry process, can be found at awards.kidscreen.com

Share this article

Get our latest articles - in your inbox

Enter your email to receive articles straight to your inbox. (This is not a newsletter sign-up, just a handy way for you to receive latest Skwigly content)


@skwigly
Skwigly Animation
Head over to @KongsCardiff December 7th for another edition of Cardiff @AnimationNights: t.co/uxdX47pTTL t.co/sxreF6wDW2
Twitter buttons
@skwigly
Skwigly Animation
Get your mitts on the original Adventures of @BertramFiddle FREE this weekend only on the App Store:… t.co/NaB8QgRXEv
Twitter buttons
@MaxMoertl
Max Mörtl
One more time it's skwigly time. This one is with @robertloebel about his shorts LINK and ISLAND. t.co/BkqZbacAnT
Twitter buttons
@MaxMoertl
Max Mörtl
If want to know more about our short ISLAND...listen to this. Thanks for the interview! t.co/Nw5cvnkKtQ
Twitter buttons

Advanced Search & Filter

OR

Find articles by a specific writer